Tűzjelzőrendszerek
2016. február 24. írta: Msylwia

Tűzjelzőrendszerek

A tűzjelző rendfire-1-422px.jpgszer feladata a tűz korai stádiumban történő felismerése, és jelzése az épületben és környezetében tartózkodók számára, így segítve elő a lehető leggyorsabb beavatkozást. A tűz korai felismerésével, helyének pontos lokalizálásával jelentősen lerövidíthető a tűz keletkezése, észlelése, és a beavatkozás megkezdése között eltelt idő. Bizonyos létesítmények esetén a szakhatóság külön előírja a tűzvédelmi rendszerek kiépítését.

Tűzjelző rendszerek feladatai

  1. A keletkező tűz minél korábbi felismerése

A tűzérzékelők - a tűz keletkezését kísérő különféle jelenségek észlelésével, mérésével - által küldött jelzései alapján tudunkbeavatkozni a folyamatba és megelőzni a tűz továbbterjedését. A tervező az érzékelőket az adott helység funkciójához választja meg. A telepített tűzjelzők mérhető tűzjellemzői: füst, hő, láng, hőmérséklet és gázok valamint ezek kombinációja. Az intelligens tűzjelző rendszerek érzékelői címezve vannak, így a központi kijelzőn jól azonosítható a tűz keletkezésének pontos helye.

  1. Az épületben tartózkodók figyelmeztetése

Egy esetleges tűz esetén az épületben tartózkodók biztonsága szempontjából kiemelt fontosságú, hogy a benntartózkodókat a hang-, és a fényjelzők figyelmeztessék az épület elhagyására. Emellett a kijelölt személyzetnek jelzést adnak az ilyen esetben adódó feladatokról, intézkedések elvégzéséről. Lehetőség van arra, hogy a hangosbemondó tájékoztassa az épületben tartózkodókat a menekülés menetéről.

  1. Életvédelmi berendezések működtetése

Az intelligens tűzjelző központok a beérkező információk alapján vezérlik az életvédelmi berendezéseket.  Pl.: a tűzzáró ajtó, füstelvezető ablak, légtechnikai berendezés, lift. (Annak érdekében, hogy a tűz ne terjedjen át egy másik épületrészre, a tűzzáró ajtók automatikusan bezáródnak.  Ha a füstöt el kell veze
tni, ki kell nyitni az ablakokat.) BM rendelet írja elő a kötelezően beépített vezérléseket.

 A tűzjelző rendszerekkel kapcsolatban támasztott szempontok

  • Tűzeset esetén azonnali értesítést küldjön
  • Jelölje meg a kialakult tűzeset pontos helyét
  • Indítsa el a vészjelző szirénákat, hozza működésbe a különböző vezérlési egységeket (a rendszer automatikusan leállítja a szellőztetést ezzel meggátolva, hogy a tűz további oxigént kapjon, zárja vagy nyitja a nyílászárókat, elérhetővé teszi a menekülési útvonalakat, leküldi a liftet a földszintre)
  • Biztosítson folyamatos tájékoztatást az állapotokról
  • Jelzést adjon a meghibásodásokrólfire-alarms-selby.jpg

Tűzjelző rendszerek karbantartásának jelentősége              

A tűzjelző rendszereket a jogszabályban foglaltaknak megfelelően rendszeresen ellenőrizni kell, mely ellenőrzéseket háromhavi, legalább féléves rendszerességgel el kell végezni. A rendszeres ellenőrzéseket az úgynevezett „üzemeltetési naplóban” kell dokumentálni.

Több téves jelzésre van esélyünk, ha a tűzjelzőket huzatos, poros, párás, gőzös helyre telepítjük. Az évek során lerakodott por növeli a téves riasztások valószínűségét, de ez rendszeres karbantartással megelőzhető. Rendkívüli felülvizsgálatra van szükség tűzeset után, téves riasztás esetén, a rendszer esetleges meghibásodása esetén,illetve  hosszú üzemszünet után.

Felülvizsgálatot és karbantartást csak a jogszabályban előírt engedélyekkel rendelkező szakemberekkel, szakcéggel lehet elvégeztetni. A TRIGGER KFT munkatársai rendelkeznek ezen engedélyekkel.

Jogszabályi előírás alapján tűzjelző telepítendő1_servicesa.jpg

  • irodaházak, szállodák
  • mélygarázsok
  • ipari létesítmények, raktárak
  • bevásárlóközpontok
  • társasházak
  • oktatási intézmények, kollégiumok

gomb_kerjen_ajanlatot_footer.pngCégünk vállalja intelligens és hagyományos tűzjelző rendszerek tervezését, telepítését, javítását, és karbantartását.

elerhetosegtrigger.png

 
kepernyofelvetel_74.pngNyomtatvány – üzemeltetési és karbantartási napló
rendelje_meg_gomb.jpg


 

 

 

Telepített rendszerek, eszközök

global.jpginim.png

notifier.pngsiemens.png

 

A bejegyzés trackback címe:

https://triggerkft.blog.hu/api/trackback/id/tr188413036

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása